Przetłumacz Stronę

Poszukaj

Informacje

Od 11.01.2006 odwiedziło mnie: 19752863 internautów

Dobre Strony

Encyklopedia Radiooperatora - sprzęt, informacje, pomoc
Start arrow Połamańce Językowe
Kobieta lekarką domową - książka z 1929r. Drukuj Email
Z rozdziału "SPOCZYNEK I RUCH":

"ŁYĹťWY - Bieganie na łyżwach ma mniej praktyczne znaczenie, albowiem jako ludzie zamieszkujący ląd stały, właściwie na lodzie nie mamy nic do szukania."

"MASAĹť
- Zaiste pożałowania to godny zwyczaj, że dzisiaj cały świat chce być mięsiony i w ten sposób leczony. Bez lekarskiej wiedzy żaden chory nie powinien dozwolić się mięsić."

"CAŁOWANIE - Rodzaj żeński lubi nadzwyczaj chętnie całować. Delikatność kobiet, ich poświęcanie się, oraz bezustanne obcowanie z miłym światem dziecięcym usposabiają je więcej do całowania się, niż to ma miejsce wśród mężczyzn. Jest to zupełnie naturalne i słuszne, ale ma także swoje niebezpieczeństwa, wiemy bowiem jak wiele ludzi ma popsute zęby."

Z rozdziału "O DOWOLNEM WYTWARZANIU PŁCI":

"Pewien wieśniak zwrócił uwagę autorce na to, iż może spowodować w dowolny sposób, aby krowy jego i klacze rodziły młode rodzaju męskiego lub żeńskiego; zależy tylko, czy byka lub ogiera postawi z lewej lub z prawej strony krowy lub klaczy. Jeżeli przed złączeniem wypełni się bardziej lewe jądro, to powstanie młode rodzaju żeńskiego, jeżeli zaś prawe to męskiego. Rzekoma ta prosta teoryja, według której mężczyzna ma tylko wpływ na płeć - miała się sprawdzić też i u ludzi. Mąż powinien przed spółkowaniem leżeć po prawej, albo po lewej stronie swej żony. Doświadczenia w tym względzie gromadzone przydałyby się bardzo."


ĆWICZENIE:

"WZNOSZENIE PIERSI - Przy silnem wdychaniu podciąga się wysoko ramiona, wypychając pierś kolanem, przyczem głowa w tył opada."

"PIERSI ZA MAŁE - Mimo pozornej zdrowotności, posiada niejedna dziewica podpadająco małe piersi, chociaż w ogólności nie jest zbytecznie chudą.(...)
Leczenie - mięsienie piersi w postaci delikatnych wstrząśnień i łagodnych ugniatań, jako też rozcierań. Po takiem pielęgnowaniu, które z przerwami można uprawiać całe miesiące, w przeważnych wypadkach korzystnie wpływa następujące małżeństwo."

"MIĘSIENIE WIBRACYJNE - Badania ostatnich lat wykazały, że przez delikatne wstrząsanie całych organów i ich tkanek można osięgnąć przyspieszenie przemiany materyi i wzmożenie dopływu i odpływu krwi. Ręka ludzka może wykonywać te wstrząsania krótko przez silne napinanie mięśni, ale brak jej koniecznie potrzebnej wytrwalości i siły, aby działać wgłąb i przez czas dłuższy. Ten fakt stał się powodem wynalezienia aparatu wibracyjnego czyli drgającego, których teraz jest już całe mnóstwo."


I jeszcze takie:

"BĄBLOWIEC - Pieszczenie się z psem częstokroć powoduje, że wągr tasiemca psiego zachodzi do jelit ludzkich (...) Najwięcej spotykamy bąblowca u kobiet, gdyż właśnie one żyją w otoczeniu psów częstokroć w sposób istnie niebezpiecznie zażyły. Nie godzi się też psów całować, ani z nimi spólnie spać."

"GRA NA FORTEPIANIE - Nazywają ją także "modernistyczną zarazą", ponieważ uprawiają ją wszystkie warstwy narodu i to nie tylko ludzie uzdolnieni w tym kierunku ale niestety i bez najmniejszego talentu. Nerwowe osoby stają się wskutek nadmiernego ćwiczenia się w niej jeszcze bardziej rozdrażnione, niż były; należy więc zajmować się nią tylko ostrożnie, a należy ją zupełnie wzbronić słabym dziewczętom, z podnieconem sercem, niedokrwistych i skłonnym do silnych menstruacyi. Inaczej rzecz się ma ze śpiewem. Ten miernie uprawiany wzmacnia organizm i odprowadza krew z miednicy."

"MROWIENIE - Jest to brzydkie uczucie chodzenia po plecach, ramionach lub nogach(...) Leczenie - gorące kąpiele częściowe odwrotnych miejsc ciała; więc cierpiąc na mrowienie w nogach należy wziąć kąpiel rąk, lub też odwrotnie"

"OBŁĘD WYWIADOWCZY - (szperaczka, pytaczka) Zapadają na niego osoby nerwowe płci męskiej i żeńskiej. Osoby takie prześladuje mania rozważania w nieskończoność nad lada drobnostką, myśl taka lub owaka nie chce odstąpić. Częstym powodem takiego obłędu są tajne wyrzuty sumienia, nerwowe rozdrażnienie, umysłowe przepracowanie, zboczenia płciowe. Dlatego w takich wypadkach pomaga pogodzenie się ze swym losem, okazane spółczucie swych blizkich, serdeczne słowo, perswazya, nużąca fizyczna praca, rozrywki i ogólne wzmocnienie przez odpowiednią kuracyję. Chory powinien sam nad sobą pracować (...), u kobiet zdarza się taka dobra chęć rzadko."

A na koniec coś na czasie - rada dla polityków:


"OBŁĘD CZYLI SZAŁ WIELKOŚCI - (...) Trzeba ich wyrwać ze zwykłego otoczenia, dać im sposobność poruszania się dużo na świeżem powietrzu, wspinania się na góry w wesołem towarzystwie, używania odpowiednich kąpieli - przytem powinni zachować łagodzącą dyetę i uregulować stolec."
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »