Przetłumacz Stronę

Poszukaj

Informacje

Od 11.01.2006 odwiedziło mnie: 20033038 internautów

Dobre Strony

Encyklopedia Radiooperatora - sprzęt, informacje, pomoc
Start arrow Ciekawostki arrow Chcesz pracę? Przynieś zaświadczenie z parafii
Chcesz pracę? Przynieś zaświadczenie z parafii Drukuj Email

Chcesz pracę? Przynieś zaświadczenie z parafii

(Super Express)

Znana firma handlowa z Krakowa domaga się od kandydatów do pracy zaświadczenia... z parafii. Informatyk, który starał się o etat, usłyszał, że ma przynieść dokument poświadczający m.in. że przyjmuje duchownego po kolędzie - pisze "Super Express".
- Jestem katolikiem, ale to była obraĹşliwa propozycja - mówi Tadeusz L. Prawnicy mówią wprost: to była dyskryminacja ze względu na wiarę.
Szczupły, wysoki, 40-latek kilka lat pracował w branży reklamowej, potem miał własną firmę, teraz jest bezrobotny. Ofert zatrudnienia szukał w Urzędzie Pracy w Krzeszowicach, oferta nr 12 była idealna.
- Firma z Krakowa potrzebowała informatyka, który założyłby sklep internetowy i zorganizował sieć sprzedaży. Zadzwoniłem pod podany numer, a tam okazało się, że domagają się ode mnie referencji z poprzednich miejsc pracy i zaświadczenia z parafii. - Byłem w szoku - opowiada mężczyzna. Odbył cztery rozmowy, w tym jedną z właścicielem firmy.
- Za każdym razem powtarzał się motyw proboszcza, który by zaświadczył, że byłem ministrantem lub że księdza przyjmuję po kolędzie. Nikt nie chciał poznać mojej wiedzy, zdolności, osiągnięć - wspomina mieszkaniec podkrakowskiej miejscowości. Pracy nie dostał, dziś mówi, że to było poniżające dla niego doświadczenie.

Ks. Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii, uważa, że prywatny pracodawca może określać warunki przyjęcia nowych pracowników. - Ale boję się, że uczciwość i kompetencja nie zależą od tego typu zaświadczeń z parafii - dodaje.
Inspektor z wydziału legalności zatrudnienia Urzędu Wojewódzkiego ostrzega, że tego typu postępowanie jest złamaniem prawa. - I dyskryminacją ze względu na wiarę. Za to grozi wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego i kara do 5 tys. zł. To nielegalne - dodaje. (PAP)

Więcej: Super Express - Chcesz pracę, niech parafia zaświadczy, że jesteś uczciwy

 
« poprzedni artykuł